Please use this identifier to cite or link to this item: http://kurumsalarsiv.tenmak.gov.tr/20.500.12878/535
Title: Türkiye'de cinsiyet oranına radyasyonun etkisinin incelenmesi
Authors: Yülek, G. Gürcan
İşak, S.
Önderoğlu, Ö.
TAEK-ANAEM
Keywords: Radiation
Radyasyon
Turkey
Türkiye
Issue Date: 1983
Publisher: Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi
Citation: Yülek, G. G., İşak, S. ve Önderoğlu, Ö. (1983). Türkiye'de cinsiyet oranına radyasyonun etkisinin incelenmesi. Ankara : Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi.
Series/Report no.: Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi;Bilimsel Araştırma ve İncelemeler 18
Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi;Sağlık Fiziği : - II - 83
Abstract: Radyasyonun somatik ve genetik etkisinin araştırılması amacıyla son yıllarda oldukça yoğun çalışmalar yapılmaktadır. İyonlaştırıcı radyasyonların insan kalıtımına etkisiyle ilgili güvenilir araştırmalar sadece ışınlanmış kişilerin kendinde yada daha doğrusu neslinde yapılabilir. îyi planlanmış ve istatistiki olarak doğruluğu ispatlanmış çalışmalar güvenilir sonuçlar alınmasını sağlar. Bu çalışmada, ışınlanmış ebeveynlerin çocuklarında İyonlaştırıcı radyasyonların genetik etkilerinden biri olan cinsiyet oranı değişimi, hazırlanmış anket formları yardımıyla incelenmiştir. Bulunan sonuçlar Tablo: I, II, III de gösterilmiştir.
In recent years attentions has been focused otı the genetic and somatic effects of ionizing radiation. For studies regarding the heredity effects of radiation in man the only possible objects are descendants of irradiated parents. Only well designed, statistically justified studies permit reliable conclusions. We examined, the descendants of irradiated parents by the way of questionaire is in order to find the shifts in sex rations which is one of the genetic effects of ionizing radiation- The results are shovm on Table I, II, III.
Description: TAEK D.N. 8397
URI: http://kurumsalarsiv.tenmak.gov.tr/handle/20.500.12878/535
Appears in Collections:Rapor 1980-1989 yılları

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
8397.pdf4.46 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.