Please use this identifier to cite or link to this item: http://kurumsalarsiv.tenmak.gov.tr/20.500.12878/656
Title: Sayısal kelime üreteci tasarımı ve geliştirilmesi
Authors: Köksal, Z.
Bozkurt, Ahmet
Demirbaş, Ahmet
TAEK
Keywords: Electronics
Elektronik
Digital word generator
Sayısal kelime üreteci
Design
Tasarım
Issue Date: 1982
Publisher: Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi
Citation: Köksal, Z., Bozkurt, A. ve Demirbaş, A. (1982). Sayısal kelime üreteci tasarımı ve geliştirilmesi. Ankara : Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi.
Series/Report no.: Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi;Nükleer Elektronik Bölümü - 1 - 82
Abstract: Bilindiği gibi örneksel ve sayısal devrelerin test edilmesinde sürekli darbe dizisi üreten darbe üreteçleri kullanılmaktadır. Darbe dizisini tanımlayan en temel faktörler darbe genliği darbe sıklığı ve bir periyotdaki darbe boşluk oranı (Duty-cycle) dır. Kelime üreteci ise sayısal kelimenin içeriği kullanıcı tarafından programlanan sayısal dalga şekillerini üreten cihazdır /1/. Sayısal bilgi, darbe varlığı mantık (1) seviyesini, darbe yokluğu ise mantık (0) seviyesini göstermek üzere kodlanır. Sayısal kelimenin uzunluğu içerdiği bit sayısı ile belirlenir ve her bir bit (0) veya (1) mantık seviyesini göstermek üzere yanlızca tek bilgi taşır. Sayısal kelime üreteçleri tümleşik devrelerin test edilmesinde, mikro- ve mini-bilgisayar sistemlerinin onarımmda ve ara-birim devrelerinin simulasyonunda gerekli kompleks dalga şekillerini üretmekte çok yararlı olmaktadır /2/. Bu nedenle Merkezimizdeki bü tip çalışmaları kolaylaştırmak amacı ile bir sayısal kelime üreteci tasarımlanmış ve geliştirilmiştir.
Description: TAEK D.N. 8353
URI: http://kurumsalarsiv.tenmak.gov.tr/handle/20.500.12878/656
Appears in Collections:Rapor 1980-1989 yılları

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
8353.pdf18.06 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.