Please use this identifier to cite or link to this item: http://kurumsalarsiv.tenmak.gov.tr/handle/20.500.12878/523
Title: Co 60 gamma ışınlarının muhtelif dozları ile muamele edilen nohut tohumlarının çimlenmelerine, bunların verdiği bitkilerin morfolojik özelliklerine ve tohuma enfekte olmuş bulunan ascochyta rabici parazit mantarına bu ışınların etkisinin araştırılması üzerine bir deneme
Authors: Karahan, Osman
Merter, Ülkü
TAEK-ANAEM
Keywords: Gamma rays
Gama ışınları
Food irradiation
Gıda ışınlaması
Irradiated foods
Işınlanmış gıdalar
Issue Date: Dec-1970
Publisher: T.C. Atom Enerjisi Komisyonu, Ankara Nükleer Araştırma Merkezi
Citation: Karahan, O. ve Merter, Ü. (1970). Co 60 gamma ışınlarının muhtelif dozları ile muamele edilen nohut tohumlarının çimlenmelerine, bunların verdiği bitkilerin morfolojik özelliklerine ve tohuma enfekte olmuş bulunan ascochyta rabici parazit mantarına bu ışınların etkisinin araştırılması üzerine bir deneme. Ankara : T.C. Atom Enerjisi Komisyonu, Ankara Nükleer Araştırma Merkezi.
Series/Report no.: T.C. Atom Enerjisi Komisyonu, Ankara Nükleer Araştırma Merkezi;Teknik Rapor: GI-3-70
Abstract: Bu çalışmada, Antraknoz hastalığı etmeni Ascochyta rabici (Pass.)Labr. ile tabii olarak enfekte olmuş nohut tohumları 12400 Ci.lik Kobalt 60 Gamma ışınları kaynağı ile 4.5-6 ve 9 KR dozlarda ışınlandırılmaya tâbi tutuldular Bu tohumlar, her doz için bir şahit alınmak üzere tesadüf parselleri esasına göre tekerrürsüz olarak tarlaya ekildiler. Deneme parsellerinde tohumların çıkışlarından itibaren hasad olgunluğuna erinceye kadar muhtelif tarihlerde kontrolları yapılarak, ışınlandırılmış ve şahit tohumların yetiştirildiği parsellerdeki bitkilerin gelişme ve morfolojik durumları ile, hastalığa yakalanma nisbetleri tetkik ve tesbit edildi.
Description: TENMAK D.N.. 8328
URI: http://kurumsalarsiv.tenmak.gov.tr/handle/20.500.12878/523
Appears in Collections:Rapor 1970-1979 yılları

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
8328.pdf
  Restricted Access
9.42 MBAdobe PDFThumbnail
View/Open Request a copy


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.